Blog o Wordpressie

Jak stworzyć nową stronę w WordPressie

Dowiedz się jak po zalogowaniu do panelu administracyjnego WordPress stworzyć nową stronę, a następnie jak pokazać ją w menu. (stary edytor)

Logujemy się do naszego panelu administracyjnego przez adres moja-domena/wp-login.php, gdzie moja-domena to nazwa naszej strony – adres www. W oknie logowania wpisujemy login, hasło.

Panel logowania WordPress

Po zalogowaniu zobaczymy panel administracyjny podobny do tego:

nowa strona

W celu stworzenia nowej strony, należy wybrać z menu po lewej – Strony > Dodaj nową (Pages > Add New). Pojawią się pola pozwalające na edycję naszej nowej strony takie jak miejsce na tytuł i pole na treść.

(Panel widoczny na zdjęciu powyżej jest już z zainstalowanym pluginem „TinyMCE Advanced„, który bardzo rozszerza możliwości edycyjne treści. Bez tego panelu jest dość ubogo, dlatego polecam jego instalację.)

W większym oknie wpisujemy treści, które mają być widoczne na naszej nowej stronie. Teksty możemy dowolnie edytować. Jest możliwość pogrubienia, kursywy jak i możemy wstawić:

  • listę uporządkowaną lub numeryczną
  • blok z cytatem
  • możemy tekst wyrównać do lewej, prawej (w wersji rozszerzonej z pluginem jest też wyjustowanie czyli wyrównanie do lewej i prawej)
  • link (czyli odnośnik do innej strony)
  • znacznik czytaj dalej (używany raczej na blogu podczas pisania wpisu, a nie strony) – znacznik ten przerywa wypisywanie tekstu w danym miejscu. Reszta tekstu pojawi się po kliknięciu w guzik „Czytaj dalej”.
  • przekreślenie tekstu
  • linie poziomą
  • możemy zmienić kolor tekstu
  • wkleić tekst z innego edytora klikając ikonę „Wklej jako tekst” – jest to konieczne jeżeli kopiujemy tekst np. z Worda, ponieważ bez wciśniętej tej ikonki, oprócz tekstu, wkleimy też ostylowanie z danego edytora co bardzo namąci nam w naszym kodzie.

Oprócz tekstu na naszą stronę możemy umieszczać zdjęcia. Zrobimy to klikają w guzik „Dodaj medium”.

Dodaj medium

Pojawi się okno z naszą biblioteką mediów. Jeżeli obraz, którego potrzebujemy już istnieje w naszej bibliotece to wystarczy go kliknąć , a następnie warto spojrzeć na jego ustawienia z prawej strony.

Media w WordPressie

Na samej górze widać dane obrazu. Niżej jego adres URL, który w razie potrzeby można skopiować. Zalecam wpisać:
Tytuł – ponieważ jest to nazwa, która pojawia się po najechaniu na obrazek oraz
Alternatywny tekst – który pojawi się zamiast obrazka w razie gdyby nie mógł zostać wczytany. Alternatywny tekst ma też wpływ na pozycjonowanie Twojej strony.

W ustawieniach wyświetlania załącznika sprawdźmy czy wyrównanie jest takie jak chcemy.
Brak wyrównania – po prostu wstawi obraz miedzy tekstem. Wyrównanie do lewej – zdjęcie będzie po lewej stronie i będzie oblane tekstem z prawej strony.
Wyrównanie do prawej – zdjęcie będzie po prawej stronie, a tekst będzie przylegał do niego z lewej strony.
Wyrównanie do środka – wyśrodkuje obraz na stronie.

W opcji Odnośnik do ustawiamy czy obraz ma być hiperłączem do jakiejś strony:
plik multimedialny – powiększa obraz do pełnego rozmiaru,
strona załącznika – odnośnik do strony, na której znajduje się tylko dany obraz,
własny adres URL – możemy wpisać własny adres do którego ma przenosić obraz po kliknięciu,
Brak – brak hiperłącza. 

Rozmiar – tu ustalamy czy obraz ma się pojawić jako miniatura(obok nazwy podany jest rozmiar), w rozmiarze średnim czy w pełnym rozmiarze.

następnie „Wstaw na stronęi obraz jest na stronie.

Jeżeli treści na naszej stronie są gotowe, klikamy na guzik „Opublikuj” („Publish”). który później będzie się nazywał „Zaktualizuj” („Update”).

Nasza strona już istnieje chociaż prawdopodobnie nie pokazała się w naszym menu na stronie głównej (chyba, że mamy ustawione by dodawały się automatycznie).

A teraz co zrobić by dodać naszą nową stronę do menu?

Przechodzimy do zakładki Wygląd > Menu (Appearance > Menus). Pojawi się panel edycji menu:

panel menu

Na początek sprawdźmy jakie menu edytujemy. Na dole w ustawieniach menu > Wyświetl lokalizację można po nazwie domyślić się, które menu edytujemy. W tym przykładzie jest to „Home Page Header Menu” – czyli menu na stronie głównej w nagłówku. Jeżeli uznamy, że edytujemy nie to menu (bo np. będzie zaznaczone „Foot menu” czyli menu w stopce) to zobaczmy wyżej czy mamy opcję „Wybierz menu do edycji:” a obok listę rozwijaną. Tam szukamy menu głównego, zaznaczamy je i klikamy „Wybierz„. Mając odpowiednie menu przechodzimy dalej.

Z lewej strony w okienku Strony szukamy naszej nowo utworzonej strony po nazwie. Tu przykładowo jest to „Nowa strona”. Zaznaczamy ją i klikamy „Dodaj do menu” („Add to menu„). Nowa zakładka pojawi się w okienku Struktura menu. Pojawi się ona na samym dole. Jeżeli jednak zakładka ta powinna być np. na drugim miejscu, to łatwo to zmienić. Klikamy na daną zakładkę i trzymając wciśnięty klawisz przesuwamy ją wyżej. Trzeba tylko uważać, aby zakładka nie odsunęła nam się od lewej krawędzi tak jak tu:

odsunięta zakładka

ponieważ spowoduje to, że nasza zakładka stanie się „podzakładką” dla zakładki wyżej. Dlatego jeżeli nasza strona ma być w menu głównym to dociągnijmy ją do lewej krawędzi tak jak tu:

zakladki rowno

Mając ustawione zakładki klikamy guzik „Zapisz menu(Save menu). Sprawdzamy na stronie czy pojawiła się nowa zakładka w menu.

W razie problemów zapraszam do kontaktu.