NOWY POST NA BLOGU

Jak dodać nowy post do bloga na WordPressie? Dowiesz się tu.

Przede wszystkim trzeba zapamiętać, że nowy post to nie to samo co nowa strona. Posty to strony, ale należące do bloga najczęściej do konkretnej kategorii. Posty na boga nie tworzymy w WordPressie tam gdzie Strony, ale tam gdzie Wpisy. wybierając w panelu po lewej stronie z menu Wpisy > Dodaj nowy.

Pojawi się panel edycji wpisu. Podobnie jak podczas tworzenia nowej strony, wpisujemy tytuł wpisu, a niżej treść wpisu.

nowa strona

(Panel widoczny na zdjęciu powyżej jest już z zainstalowanym pluginem „TinyMCE Advanced„, który bardzo rozszerza możliwości edycyjne treści. Bez tego panelu jest dość ubogo, dlatego polecam jego instalację.)

W większym oknie wpisujemy treści, które mają być widoczne na naszym nowym poście w blogu. Teksty możemy dowolnie edytować. Jest możliwość pogrubienia, kursywy jak i możemy wstawić:

  • listę uporządkowaną lub numeryczną
  • blok z cytatem
  • możemy tekst wyrównać do lewej, prawej (w wersji rozszerzonej z pluginem jest też wyjustowanie czyli wyrównanie do lewej i prawej)
  • link (czyli odnośnik do innej strony)
  • znacznik czytaj dalej – używany często na blogu, ponieważ rozdziela część początkową wpisu od reszty tekstu widocznego dopiero po naciśnięciu guzika „czytaj dalej” lub podobnego.
  • przekreślenie tekstu
  • linie poziomą
  • możemy zmienić kolor tekstu
  • wkleić tekst z innego edytora klikając ikonę „Wklej jako tekst” – jest to konieczne jeżeli kopiujemy tekst np. z Worda, ponieważ bez wciśniętej tej ikonki, oprócz tekstu, wkleimy też ostylowanie z danego edytora co bardzo namąci nam w naszym kodzie.

Oprócz tekstu do naszego wpisu możemy umieszczać zdjęcia. Zrobimy to klikają w guzik „Dodaj medium”. Pojawi się okno z naszą biblioteką mediów. Jeżeli obraz, którego potrzebujemy już istnieje w naszej bibliotece to wystarczy go kliknąć > Wstaw na stronę i obraz jest na stronie. 

Kiedy mamy już treść, warto dodać naszemu wpisowi obrazek wyróżniający. Jest to obraz, który bardzo często pojawia się pod tytułem postu i jest elementem wyróżniający dany wpis. W celu umieszczenia takiego obrazu patrzymy na prawą stronę naszego panelu. Na samym dole wszystkich opcji znajdujących się z prawej strony będzie okienko:

Obrazek wyróżniający

Wybieramy „Wybierz obrazek wyróżniający” i z biblioteki mediów wybieramy obraz, który będzie wyróżniał ten post.

Warto zadbać o to by te obrazy zawsze miały tą samą wysokość. Jeżeli tego nie zrobimy to nasz blog będzie pełen dużych obrazów o różnej wielkości i nie będzie to wyglądało estetycznie. Jeżeli potrafisz przyciąć obraz w edytorze graficznym to nie ma problemu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, można to zrobić w WordPressie. Jak przyciąć obraz w panelu znajdziesz informację TU.

Kolejną ważną rzeczą podczas pisania posta jest wybór kategorii. Jeżeli Twoje posty można podzielić tematycznie np. na „Książki” i „Zabawki” to warto stworzyć dla nich osobne kategorie. Jeżeli jeszcze nie masz stworzonych kategorii to możesz to zrobić teraz, ale najpierw zapisz stworzony przez siebie post.
W celu stworzenia kategorii wybieramy z menu po lewej Wpisy > Kategorie. Zobaczymy listę naszych kategorii. Na początku jest tam jedynie kategoria „Bez kategorii”. W celu utworzenia nowej kategorii napisz w polu „Nazwa” jego nazwę, w polu „Upr. nazwa” wpisz tą samą nazwę ale bez polskich liter i spacji(jest to nazwa użyta w adresie URL strony).

Kategoria

Teraz wciskamy guzik Dodaj nową kategorię i gotowe. Nasza kategoria pojawi się w tabeli.
Możemy teraz wrócić do naszego wpisu Wisy > Wszystkie wpisy i z listy wybieramy stworzony przez nas post. Teraz w opcjach z prawej strony w okienku Kategorie

kategoria

zaznaczamy kategorię do której ma należeć nasz post.

Klikamy Zaktualizuj w celu zapisania zmian.

Nasz nowy post pojawi się na stronie gdzie wyświetlane są ogólnie wszystkie posty oraz na stronie z postami tylko w danej kategorii.