15 września, 2024

Wybielanie zębów u stomatologa

Chcesz mieć śnieżnobiały uśmiech? Szukasz sposobu na to, aby poprawić kolorystykę swoich zębów? Nie stosuj metod domowych, które są w większości mitami i bujdą prowadzącą przede wszystkim do zniszczenia szkliwa, ale skoncentruj swoją uwagę na profesjonalnych zabiegach wykonywanych pod okiem wprawionego stomatologa.

Niestety jednak wśród tak szerokiego wyboru, jaki gwarantują obecnie gabinety dentystyczne, ciężko jest jednoznacznie wybrać jedną metodę, której ostatecznie się poddamy. Istotne okazuje się, aby przede wszystkim popatrzeć na taki rodzaj zabiegu, który będzie optymalny dla naszych zębów – wbrew pozorom każde zęby są inne i jedne mogą być bardziej wrażliwe, w przypadku drugiego mniej, chodzi także o to, jakie jest szkliwo naszych zębów – czy nie jest uszkodzone, czy jest mocne i twarde, czy mamy wadę zgryzu oraz ubytki i próchnicę. Dlatego też nie upierajmy się, jako kompletni laicy w tej dziedzinie, na jakąś metodę, którą zastosował nasz znajomy czy o której poczytaliśmy nieco w Internecie. Przede wszystkim skonsultujmy się ze stomatologiem. Dobry dentysta powinien nie zachęcając nas do najdroższego z zabiegów widniejących w jego ofercie, ale przede wszystkim doradzać nam  i sugerować taki sposób wybielania zębów, aby nie było żadnych skutków ubocznych.

Zanim jednakże zasiądziemy na fotelu dentystycznym i poddamy się zabiegowi wybielenia zębów, musimy je dobrze wyleczyć. Wszystkie ubytki muszą zostać koniecznie zlikwidowane, dopiero wtedy zabieg może być w ogóle wykonywany oraz wtedy ma sens. Uzębienie śnieżnobiałe musi być zdrowe. Jeżeli stomatolog zachęca nas do wybielenia zębów mimo że mamy niewyleczoną próchnicę, nigdy się na to nie decydujmy, bowiem zamiast spodziewanego rezultatu krystalicznej bieli nabawimy się więcej szkód aniżeli pożytku. W takim przypadku jasne jest, że dentysta chce nas po prostu naciągnąć na koszty. Podobnie rzecz się dzieje wówczas, gdy stomatolog mający wykonywać nam określony zabieg, niezależnie w zasadzie od tego, na jaki sposób wybielania się zdecydujemy, będzie nam wciskał przysłowiowy kit, że na pewno uzyskamy w efekcie końcowym zęby białe jak śnieg. Nie zawsze natomiast finał wybielania taki właśnie jest. Oczywiście ciężko, aby po tak zaawansowanych i nowoczesnych technikach i przy użyciu profesjonalnych preparatów chemicznych oraz najwyższej klasy sprzętu dentystycznego nie mieć żadnych efektów, ale nie zawsze będą one tak spektakularne jak byśmy sobie tego życzyli i jakich oczekujemy. Trzeba bowiem być świadomym tego, że jedni mają już od urodzenia kości zębowe bardziej ciemne niż inni, poszarzałe czy nieco żółtawe i takiego odcienia nie da się zmienić w żaden sposób, bez względu na to jak dużą sumę pieniężną chcielibyśmy zainwestować w nasz uśmiech. Nie dajmy się zatem naciągnąć na obiecanki dentysty, że zeby będą lśniły bielą. Oczywiście może tak być, ale nie musi. Wszystko to kwestia indywidualna.

Poza tym, że każdy człowiek ma inny odcień zębów, dodatkowymi czynnikami, które negatywnie wpływają na ich tonację barwną są także czynniki zewnętrze. Do nich natomiast zalicza się przebarwienia, które powstają na zębach wraz z biegiem czasu. W końcu dużo jemy, pijemy kolorowe napoje, kawę czy herbatę, wino czerwone, jemy słodycze, palimy papierosy itd. Te wszystkie czynniki mają niesamowicie istotny wpływ na to, jak nasze zęby będą się prezentowały za jakiś czas. Ponadto naturalny kolor zębów zaburzają także przeróżne dolegliwości natury zdrowotnej a więc choroby hemolityczne i wiążące się wraz z nimi przypadki długich zastosowań silnych lekarstw. Najwięcej złego w kwestii zaburzenia właściwego odcienia zębów robią antybiotyki z grupy tetracyklin. Równie niekorzystnie wpływają choroby zgorzelinowe miazgi czy też wszelkie preparaty dentystyczne, jakie wykorzystywane są do leczenia metoda endodontyczną. Dla kolorystyki zęba nie są wbrew pozorom polecane także płyny do płukania jamy ustnej, chyba że te, która mają dodatkowe składniki mające wybielać zęby. Szczególnie niezalecane są płyny z chlorheksydyną. Wiele złego przynosi też brak właściwych nawyków higienicznych – niechodzenie do dentysty w celu kontrolnych przeglądów oraz likwidowania powstałych ubytków, nie czyszczenie zębów dokładnie, niewymienianie szczoteczek do zębów, lekceważenie złogów nazębnych czyli osadu bądź kamienia i nieusuwanie ich u stomatologa.

Teraz przejdźmy wreszcie do ustalenia konkretnie jakie metody wybielania zębów proponują na chwile obecną specjaliści z dziedziny stomatologii. Jednym z prostych sposobów pozbycia się na jakiś czas szarych czy żółtawych, nieestetycznych zębów jest zastosowanie nowoczesnych preparatów stomatologicznych w postaci wielorakich past oraz żeli z nakładkami. Są one niekiedy dostępne w aptekach a nawet drogeriach, te ze znacznie silniejszym stężeniem z kolei można wykupić w gabinecie stomatologicznym. Trzeba je jednakże dobierać optymalnie do stanu naszych zębów oraz ich kondycji i kolorystyki kości. Nigdy nie róbmy tego więc na własną rękę. Ponadto warto pamiętać również i o tym, że metody wybielania w tej postaci kuszą, bo są dużo tańsze niż inne, bardziej skomplikowane zabiegi, ale niestety są znacznie mniej długotrwale efekty ich zastosowania. Ponadto samo wybielanie jest wtedy o wiele mniej komfortowe. Żele ciężko utrzymują się na płytce zębowej, wyciekają, nakładki zsuwają się i przeszkadzają w mówieniu. Jeżeli natomiast chodzi o interwencję stomatologiczną, to odcień zębów da się zmienić dwiema podstawowymi metodami – nakładkową i laserową.

Sposób nakładkowy polega na tym, że dentysta przygotowuje podstawowy zestaw, indywidualnie dobrany do pacjenta, specjalnych nakładek wraz z preparatem o określonym stężeniu i pacjent może z tego kompletu akcesoriów wybielających korzystać na własną rękę, zgodnie z instrukcją wskazaną przez dentystę. Jest to ogólnie dość mało ryzykowna metoda, uznawana w dziedzinie stomatologii za bardzo bezpieczną i jednocześnie tanią. Niestety w gestii samego pacjenta leży to, jak się do zadania wybielania zębów przyłoży i czy będzie nosić systematycznie nakładki oraz dokładnie je smarować żelem. Zazwyczaj proces wybielania trwa tu od 10 do 14 dni. Niestety czasem dochodzi do powikłań w postaci pojawienia się zjawiska nadwrażliwości zębów. Podrażnieniu może także ulec błona śluzowa, co wynika z faktu zastosowania naprawdę silnego środka. Ponadto niekiedy pojawiają się zaburzenia ze strony stawu skroniowo-żuchwowego. Jeszcze jedną wadą jest czasochłonność takiego zabiegu oraz konieczność wykazania się z jego strony samodyscypliną. Metoda ta z reguły przynosi zadowalające pacjenta rezultaty, bowiem może poprawić odcień zębów nawet o sześć odcieni! Efekty utrzymują się stosunkowo długo, bo około trzech lat od momentu wykonania zabiegu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jeszcze tak bardzo inwazyjna metoda jak laser, dlatego musimy się kontrolować z tym, co spożywamy i co pijemy. Im bardziej ograniczymy używki czy napoje kolorowe, tym lepszych efektów możemy się spodziewać i tym dłużej się utrzymają. Metoda ta jest dużo tańsza od wybielania przy użyciu lasera.

Wybielanie odbywać się może także z zastosowaniem lampy Beyond. Polega to w praktyce na tym, że pacjent ma zaaplikowany środek wybielający, którego stężenie jest raczej większe niż w przypadku wyżej omówionych nakładek. Następnie otrzymuje także specjalną, dużą dawkę żelu oraz jego zęby zostają naświetlone. Wybielanie wymaga przeważnie tylko jednej wizyty. Taki zabieg zajmuje zazwyczaj 1,5 godziny i rezultaty są dużo bardziej spektakularne niż w przypadku wyżej wymienionych nakładek. Odcienie zębów mogą zostać rozjaśnione nawet dziesięciokrotnie! Jest to niesamowicie skuteczna metoda, która daj sobie doskonale radę nawet z tymi bardziej trudnymi przebarwieniami. Co do rezultatu końcowego to jest bardzo długo utrzymujący się. Najczęściej mamy spokój z poszarzałym uzębieniem na kilka najbliższych lat. Jest to jednakże droższa metoda i bardziej odczuwalna przez pacjenta, który odczuwa wrażliwość po zabiegową. Także i w tej metodzie może wystąpić ryzyko powikłań.