26 września, 2023

Apteczka – kiedy warto ją mieć?

Jak mówi popularne powiedzenie „Strzeżonego Pan Bóg strzeże”. Rzecz jasna wszelkich niespodziewanych oraz nagłych zdarzeń losowych nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale w razie ich wystąpienia możemy być stosownie przygotowani. Jednym z zupełnie podstawowych elementów, jaki może nam się okazać pomocny w razie czego jest apteczka pierwszej pomocy.

Apteczkę dobrze jest mieć skompletowaną i przygotowaną, czekającą w pogotowiu. W razie nagłych nieszczęśliwych sytuacji, nie ma czasu na poszukiwanie przykładowo opatrunków, sklepu w którym będziemy w stanie kupić środki higieniczne czy apteki, żeby nabyć w niej leki. Takie podręczne akcesoria powinny być w zasięgu naszej ręki. Co bowiem w przypadku, gdyby tak jechać autem samemu i mieć kolizję? Niekiedy o naszym losie – zdrowiu a nawet i życiu przesądzają dosłownie minuty. Trzeba w związku z tym pamiętać, żeby zawsze mieć apteczkę przy sobie i pamiętać, gdzie się ona znajduje. Miejsce jej ulokowania też nie jest bez znaczenia. Niekiedy zdarza się, że kierowcy chowają apteczkę do bagażnika, co nie jest do końca dobrym rozwiązaniem, bo co w momencie, kiedy na przykład stajemy przed koniecznością opatrzenia sobie rany, a nie jesteśmy w stanie wyjść z pojazdu? Wtedy właśnie apteczka jest nam potrzebna pod ręką. Dobrym miejscem na jej przechowywanie okazuje się chociażby schowek występujący z przodu, po stronie pasażera. Taki schowek znajduje się dosłownie w każdym jednym samochodzie, więc nie ma problemu. Wielkości pojemników apteczek też są obecnie na tyle zróżnicowane, że nie stanowi dylematu znalezienie optymalnego opakowania, które doskonale wpasuje się gabarytowo w wielkość naszego schowka.

Niewątpliwie apteczkę BHP warto, aby mieli kierowcy. Jest to wręcz wymóg, niezbędny do spełnienia. Równie pomocnym akcesorium standardowa apteczka okazuje się u rowerzystów. Oczywiście nie chodzi o to, aby na każda zupełnie rekreacyjną przejażdżkę rowerem brać cały pakunek wypchany po brzegi środkami medycznymi i higienicznymi. Apteczka przydaje się miłośnikom kolarstwa, zaawansowanym i profesjonalnym rowerzystom, którzy wybierając się na rower nie jadą na krótki spacer, ale pokonują długie dystanse sięgające od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilometrów. W takich przypadkach nie ma wątpliwości, że apteczka może okazać się zbawienna. Tym bardziej jest ona mile widziana wśród ekwipunku kolarza, gdyż kolarz jedzie w pojedynkę i jakby co nie zawsze ma możliwość liczenia na czyjeś wsparcie.

Apteczka BHP jest także niesamowicie potrzebna podczas urlopu. W końcu nieważne gdzie jedziemy, zawsze może nas spotkać coś nieoczekiwanego. Szczególnie istotne jest to wówczas, kiedy decydujemy się na wyjazdy zagraniczne. W takich sytuacjach niestety, ale brak apteczki może nas słono kosztować i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Pójście do apteki po zwykły plaster może wymagać zapłacenia wysokich kwot, przeliczanych w obcej walucie, z reguły w euro, co po przeliczeniu na polską złotówkę wychodzi naprawdę sporo. Jeszcze inna kwestia związana z wyjazdem na urlop zagraniczny to także aspekt barier językowych. Żeby pójść kupić specjalistyczny medykament czy nawet środek higieniczny trzeba biegle władać językiem obcym, nie ma mowy o tym, żeby porozumiewać się w takich kwestiach wyłącznie komunikatywnie. To za mało, trzeba znać fachowe słownictwo.